رضوا

عرفان


رضوارضوا
وحیمدیریت
عقلدرباره ما
عشقتماس با ما


فلسفهعرفان
سخن روز : 


موضوعات: گشت و گذار, نقد فيلم, نوشته هاي شخصي
نوشته شده در پنج شنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۱ | نویسنده سيد علي موسوي

فیلم آرگو ۲۰۱۲ و چند نکته ی کوتاه در نقد و بررسی

فیلم آرگو ۲۰۱۲ و چند نکته ی کوتاه در نقد و بررسی

فیلم آرگو 2012

بسم الله الرحمن الرحیم

نکاتی که در مورد فیلم آرگو ۲۰۱۲ می خوام بگم نقد حرفه ای و تخصصی این فیلم نیست چون از تخصص من خارجه .

فقط به عنوان یک مخاطب نظر شخصیم رو در مورد محتوای فیلم ( نه مسائل فنی ) بیان می کنم .

خب سال گذشته هم فیلم ایرانی جدائی نادر از سیمین اسکار گرفت و کلی جنجال و سر و صدا به کرد هم در داخل و هم در خارج . هر کسی هم با یه دید خاصی به این فیلم نگاه می کرد.

اما فیلم آرگو ۲۰۱۲ تفاوت های زیادی به نظرم از جهت محتوا با سال گذشته داره و ناروا نمی دونم اگر نسبت « ضد ایرانی » رو به این فیلم بدم .

چند تا نکته رو  به صورت خلاصه عرض می کنم :

اول:

این طبیعیه که وقتی ملتی در حال آماده شدن برای یک انقلاب بزرگه ، مردمش به بالاترین حد شور و هیجان می رسن . و این زمینه ی بسیار مناسبی میشه برای جولان دهی سودجویان و تندروهای بی فکر و مقدس مآب .

بنابر این کسی نمی تونه منکر بشه که در اون اوج شور و هیجان مقدس مردم ایران ، یک عده هم ( کم یا زیاد ) یا جاهلانه و یا از روی تقدس خشک و بی مایه مرتکب ظلم و تضییع حقوق مردم شده باشند.

اما مساله اینه که هیچ عقل سلیمی نمی پذیره که ظلم های این افراد جاهل و تندرو را به گردن همه ی مردم انقلابی بیندازیم و همه رو با یک چوب برونیم !

دوم:

چند عامل باعث میشه هر گونه قضاوتی از مسیر حق خارج بشه و به خطا بره .

حب و بغض ها ، در نظر گرفتن منافع شخصی ، اغراض سیاسی ، دشمنی و … همه باعث میشه که انسان فقط یا سیاه رو ببینه و یا سفید رو .

گاهی دشمنی و کینه اونقدر زیاد میشه که از دنیائی سفیدی ، چشم او فقط یک لکه ی سیاه رو می بینیه و بس … !

فیلم آرگو ۲۰۱۲ رو من این طور قضاوتی دیدم .

به نظرم از ابتداء تا آخر تمام سعی و تلاش فیلم روی برجسته کردن یک نقطه ی سیاه ( اگر واقعا سیاه بوده باشه که نیست! ) متمرکز شده .

سوم:

فیلم آرگو ۲۰۱۲ از راهپیمائی مردم ایران مقابل سفارت امریکا شروع میشه و خشم و کینه ی مردم رو به تصویر می کشه و طبعا یه تصویر خشن و بی منطق در ذهن مخاطب جا می گیره.

اما هیچ اشاره ای به سبب و علت این کینه ها نمی کنه !!!

خون هائی که ریخته شده ، شکنجه هائی که شده ، ظلم ها و بی عدالتی ها و اجحاف ها و بی خانمان کردن ها و … هیچ کدام حتی برای ثانیه ای در این فیلم جا نداشتند.

و این به نظرم قطعا از روی جهل و نادانی نیست که از روی بغض و کینه و دشمنی نسبت به ایران و انقلاب اسلامیه .

چهارم:

داستان فیلم متمرکز میشه روی شش نفر امریکائی که از سفارت فرار کردند و در تلاش اند یه جوری از کشور فرار کنند. و کاملا هم بی گناه اند و دستشون به هیچ ظلم و جنایتی آلوده نشده !!!

اگه این  تصویر صحیح باشه همون اشکالات بالا به نظرم وارد هست و اگر هم این تصویر در مورد شش نفر صحیح نباشه اساس فیلم بر پایه ی یک دروغ بزرگ شکل گرفته .

پنجم:

و در آخر نقش امریکا و سازمان اطلاعاتیش در این فیلم نقش یک منجی ای هست که مظلومانی رو از دست ظلم نجات می ده و به ساحل امن می رسونه و در آخر هم نامش فاش نمی شه و هیچ کس هم نمی فهمه که این عمل انسان دوستانه ! کار امریکا بوده !!!

خلاصه:

پیام فیلم و رسالت اصلیش رو در رسوندن دو جمله دیدم:

–        خشونت طلبی و بی منطقی ایرانی ها ( ی مسلمان ) !

–        عدالت طلبی و منجی بودن امریکا .

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل …

 

سید علی موسوی

در نقل مطالب دیگران امانت دار خوبی هستیم . ولی بیشتر سعیمون بر تولید مطالب جدیده که خدارو شکر تا حالا موفق هم بودیم. لطفا نقد کنید 🙂 یا علی

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookGoogle Plusبرچسب: , ,
| بدون دیدگاه

عقل
عرفانبازگشت به بالاي سايت             وحی پرينت صفحه
رضوا | اخبار | درباره رضوا | تماس با رضوا | رضوا در فيس بوك | رضوا در گوگل پلاس آخرين بروزرساني سايت   جمعه, ۱ خرداد ۱۳۹۴Powered By Wordpress - Designer: RezaOnline.net
بهینه سازی سایت : سئو