رضوا

عرفان


رضوارضوا
وحیمدیریت
عقلدرباره ما
عشقتماس با ما


فلسفهعرفان
سخن روز : 


موضوعات: تــاريخ, تـاريـخ و سيـره بزرگـان
نوشته شده در دوشنبه, ۱ اسفند ۱۳۹۰ | نویسنده دکتر حسن اردشيري لاجيمي

آیت الله حاج میرزا باقر قاضی طباطبایی تبریزی(ره)

 

آیت الله حاج میرزا باقر آقای قاضی طباطبایی تبریزی(ره)

میرزا باقر ابن میرزا محمد علی قاضی ابن حاج میرزا محسن قاضی تبریزی طباطبائی[۱] از اکابر علمای امامیه تبریز عصر حاضر می‏باشد که مراتب سامیۀ علمیه را با محاسن عمل توأم داشت، در اخلاق فاضله طاق و صفات حمیده و مکارم پسندیدۀ اجداد طاهرین خود را وارث بالاستقلال و گوی سبقت از دیگران ربوده بود.

خلاصۀ حال سعادت منوال آن جوهرۀ فضل و کمال به طور اجمال آنکه: در سال هزار و دویست و هشتاد و پنجم هجرت در تبریز متولد شد. مقدمات و مبادی فقه و اصول و کلام و علوم غریبه را در بلدۀ خود از آمیرزا فتاح سرابی و میرزا محمود اصولی و میرزا محمد علی انصاری قراچه‏داغی و سید علی یزدی صاحب رسائل مظفری و دیگر اکابر وقت تحصیل نمود.

در سال هزار و سیصد و هشتم هجرت برای ادامه تحصیلات علمیه عزیمت عتبات نمود.

در اخلاق ، حاضر حوزۀ قطب العارفین ملا حسینقلی همدانی، در فقه و اصول و دیگر علوم متدواله هم حاضر درس حاج میرزا حبیب‏الله رشتی و فاضل شرابیانی و صاحب الکرامات ملا اسماعیل قره‏باغی گردید تا به مناسبت پیش‏آمدها به تبریز مراجعت و به فاصله دو سال دیگر به توفیقات خداوندی عازم نجف شد و در حوزه آخوند خراسانی و سید کاظم یزدی و شریعت اصفهانی و شیخ حسن مامقانی و دیگر اجلای وقت و مراجع علمیه حاضر گردید، از هر بلبلی نوائی شنید و از هر باغی گلی چیده و از هر خرمنی توشه‏ای برداشت، رنجها کشید و گنجها برد، در مراتب علمیه و اخلاق فاضله مشاور بالبنان و مغبوط اقران و به اجازات کثیرۀ اجتهادی و روایتی اساتید معظم نایل آمد.

و در سال هزار و سیصد و بیست و چهار هجری با کمال موفقیت به موطن خود تبریز مراجعت کرد. از نزد طبقات مردم بسیار محترم و در حدود چهل سال با کمال احترام و عزّت و ورع و تقوی و شهامت مشغول انجام همه گونه وظایف علمیه دینیۀ تدریس و رفع مکروهات معمومین بود.

در انجاح حوائج مردم با همه گونه وسائل مقتضیه اهتمام بکار برد تا آخرین لحظه زندگی خویش حبه و دیناری از وجوهات شرعیه صرف نکرد. و با آن همه مراتب سامیه بسیار حلیم و متواضع بود. از خود آرائی و خودستائی امتناع اکید داشت و اصلاً حرفی راجع به فضل و کمال و تالیفات خود به زبان نمی‏آورد و از تالیفات اوست:

۱ـ حاشیه رسایل شیخ مرتضی انصاری(ره)

۲ـ حاشیه ریاض المسائل

۳ـ حاشیه فصول الاصول

۴ـ حاشیه مکاسب و رسائل متفرقه تفسیری و اخلاقی.

ایشان در دهم رجب هزار و سیصد و شصت و ششم هجرت در تبریز وفات یافت و پیش از دفن به بلدۀ طیبیۀ قم نقل داده شد که در تشییع جنازۀ ایشان ازدحام عام بوده و در آن ارض اقدس دفن گردید.[۲]


۱حسن اردشیری لاجیمی، سند عرفان، قائم آل محمد،ص۳۷

۲-ریحانه الادب/ ج۳و۴، صص۴۰۴ و ۴۰۵برچسب: , ,
| بدون دیدگاه

عقل
عرفانبازگشت به بالاي سايت             وحی پرينت صفحه
رضوا | اخبار | درباره رضوا | تماس با رضوا | رضوا در فيس بوك | رضوا در گوگل پلاس آخرين بروزرساني سايت   جمعه, ۱ خرداد ۱۳۹۴Powered By Wordpress - Designer: RezaOnline.net
بهینه سازی سایت : سئو