رضوا

عرفان


رضوارضوا
وحیمدیریت
عقلدرباره ما
عشقتماس با ما


فلسفهعرفان
سخن روز : 


موضوعات: تـاريـخ و سيـره بزرگـان, تــاريخ
نوشته شده در دوشنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ | نویسنده حسن اردشیری لاجیمی

شیخ محمد بهاری(ره)

 بسم الله الرحمن الرحیم

شیخ محمد بهاری(ره)

Ay Mohammad Bahari 150x1501 شيخ محمد بهاري(ره)

آیت الله حاج شیخ محمد بهاری قدس الله تربته الشریفه از اعاظم تلامذه و شاگردان آخوند مولی حسینقلی همدانی است، که سالیان متمادی درک حضور او را نموده است، و به درجات کمال فائز آمده است.

مرقد شریفش در بهار همدان، موطن و زادگاه اصلی او مزاری است مشهور و معروف و مورد توجه تمام اهالی محل و همدان می‏باشد.

و معروف است که آن مرحوم از میهمانان خود پذیرایی می‏کند.[۱]

مرحوم بهاری در نجف از ملازمان درس آخوند ملا حسینقلی همدانی گردید و پیوسته ملازم وی بود به طوری که آن مرحوم در حق این شاگرد زبدۀ خود می‏فرمود:

« حاج شیخ محمد بهاری حکیم اصحاب من است

ورود مرحوم بهاری به نجف در حدود سال ۱۲۹۸ق صورت گرفته و او از این سال تا پایان عمر آخوند ملا حسینقلی همدانی ملازم ایشان بوده است.

در مورد شدت ارتباط و علاقة ایشان با استادش دوست و همراه سلوکی ایشان عارف کامل سند عرفان آقا سید احمد کربلائی مطلب زیر نقل شده است:

علامه تهرانی (ره) نقل نمودند که آیت الله علامه طباطبایی قدس سره برای ایشان فرمودند؛ که استاد ایشان مرحوم آیت الله حاج میرزا علی آقا قاضی رضوان الله علیه می‏‏فرمودند: استاد ما مرحوم آقا حاج سید احمد کربلائی قدس الله نفسه می‏فرمود:

«ما پیوسته در خدمت مرحوم آیت الحق آخوند مولی حسینقلی همدانی بودیم و آخوند صددرصد برای ما بود. ولی همین که آقای حاج شیخ محمد بهاری با آخوند روابط آشنائی و ارادت را پیدا نمود، و دائماً در خدمت او تردد داشت؛ آخوند را از ما دزدید.»[۲]

مرحوم آیت الله العظمی آخوند ملا علی معصومی همدانی از یکی از شاگردان ایشان نقل کرده‏اند که گفت:

« نزد مرحوم بهاری درس اخلاق می‏خواندیم پس از چند جلسه یک روز به محل درس مراجعه کردیم. مرحوم بهاری فرمود: دیگر درس نیست، عرض کردیم چرا؟ فرمود: آیا در طی این مدت تغییر حال در خود مشاهده کرده‏اید؟ اگر نکرده‏اید؟ طبیب را عوض کنید.[۳]»

مرحوم شیخ جواد انصاری همدانی که خود از اهل سلوک و معرفت بودند و در همدان سکونت داشتند پیوسته برای زیارت و استمداد از روح مرحوم بهاری به بهار می‏رفتند و چه بسا این مسافت را که حدود ۱۹ کیلومتر است را پیاده طی می‏کردند.[۴]

Ay Mohammad Bahari tomb1 شيخ محمد بهاري(ره)

عارف بزرگ شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی در مورد مرحوم بهاری می‏نویسند:

«این حقیر فقیر کثیرالتقصیر را با مرحوم آقا شیخ محمد بهاری قدس سره مودّت و ارادتی بود، به این معنی که چند روزی در نجف به خدمتشان رسیدم و خیلی اظهار مرحمت فرمودند، و پس از چند روز که حقیر عازم اصفهان شدم، تعلیقه‏ای به حقیر مرقوم فرمودند که در آن نوشته بودند:

اگر وصیت به تو نویسم، زیره به کرمان فرستادن است و اگر وصیت از تو بخواهم فالوده پیش هالو نهادن است، و پس از اندکی فوت نمودند.»[۵]


۱-علامه تهرانی،توحید علمی و عینی، ص۱۷

۲-علامه تهرانی،توحیدعلمی و عینی،ص ۱۷

۳-دایرة المعارف تشیع،ج۳،ص۵۱۲

۴-مقدمة تذکرة المتقین چاپ انتشارات نهاوندی/ص۲۶

۵-نشان از بی نشانها،علی مقدادی اصفهانی،ص ۵۳۰برچسب: , ,
| بدون دیدگاه

عقل
عرفانبازگشت به بالاي سايت             وحی پرينت صفحه
رضوا | اخبار | درباره رضوا | تماس با رضوا | رضوا در فيس بوك | رضوا در گوگل پلاس آخرين بروزرساني سايت   دوشنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۲Powered By Wordpress - Designer: RezaOnline.net
بهینه سازی سایت : سئو